Γερμανία 4 : 0 (2 : 0) Αυστραλία
Γήπεδο: Durban, Moses Mabhida Stadium
Θεατές: 62.660
Διαιτητής: Marco Rodríguez (Μεξικό)

Η Γερμανία μετά από εξαιρετική εμφάνιση νίκησε εύκολα την Αυστραλία, στο καλύτερο παιχνίδι που έχει γίνει μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ 2010. Η "Νατσιονάλμανσαφτ" επιβλήθηκε με 4-0 και τα γκολ σημείωσαν οι Lukas Podolski (8'), Miroslav Klose (26'), Thomas Müller (68') και Cacau (70').

Οι Γερμανοί μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, αν και θα μπορούσαν να είναι νωρίς πίσω στο σκορ, ύστερα από κεφαλιά του Neill στο 3ο λεπτό. Αυτό που δεν κατάφεραν οι Αυστραλοί το πέτυχαν τα "Πάντσερ" στο 8ο λεπτό ύστερα από δυνατό σουτ του Podolski μέσα από την περιοχή της Αυστραλίας.

Οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν και με εξαιρετικές κάθετες μπαλιές έφεραν πολλές φορές σε δύσκολη θέση την άμυνα των καγκουρό. Στο 24ο λεπτό γίνεται σέντρα από τα αριστερά και ο Klose χωρίς αντίπαλο χάνει ένα σίγουρο γκολ. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα προλαβαίνει την έξοδο του ασταθή τερματοφύλακα της Αυστραλίας Schwarzer και γράφει το 2:0.

Στη συνέχεια η Γερμανία δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, μιας και η Αυστραλία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 31ο λεπτό το πλασέ του Ozil έδιωξε πάνω στο γραμμή ο Neill, στο 39' η κεφαλιά του Khedira πέρασε άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Ozil και πάλι πέρασε και τον Schwarzer αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα, που έφυγε άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο η Γερμανία κατέβασε ταχύτητα, μέχρι το 56ο λεπτό, όπου μετά από πολύ σκληρό και αντιαθλητικό μαρκάρισμα ο Cahill αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 68ο λεπτό ο Thomas Müller με αξαιρετική ατομική ενέργεια έγραψε το 3:0 υπέρ της Γερμανίας και δυο λεπτά αργότερα ο Cacau σφράγισε τη νίκη των "Πάντσερ".