Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Αργεντινή - Γερμανία 0:4

Αργεντινή 0 : 4 (0 : 1) Γερμανία
Γήπεδο: Cape Town, Green Park Stadium
Θεατές: 64.100
Διαιτητής: Ravshan Irmatov (Ουζμπεκιστάν)

Η Γερμανία διέλυσε με 4:0 την Αργεντινή και πέρασε στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία. Τα γοκλ για τους νικητές πέτυχαν οι Müller (3'), Klose (68', 89') και Friedrich (74').

Η Γερμανία κατάφερε σχεδόν με την έναρξη του αγώνα να προηγηθεί, όταν στο 3ο λεπτό ο Schweinsteiger εκτέλεσε φάουλ και ο Müller πρόλαβε όλη την άμυνα της Αργεντινής και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Αργεντινή προσπάθησε ν'αντιδράσει, αλλά η καλοστημένη ομάδα της Γερμανίας δεν τους επέτρεπε ν'αναπτυχθούν. Μάλιστα στο 24ο λεπτό ο Klose έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2:0, αφού αστόχησε από το ύψος του πέναλτυ, ύστερα από πάσα του Müller. Τη μοναδική ευκαιρία στο 1ο μέρος για την Αργεντινή τη σπατάλησε ο αρκετά απομονωμένος επιθετικός Higuain στο 34ο λεπτό, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Neuer σε κόρνερ.

Στο 2ο μέρος η Αργεντινή έδειχνε ανήμπορη να διασπάσει την άμυνα της Γερμανίας, η οποία ήταν κίνδυνος "θάνατος" στις αντεπιθέσεις. Έτσι, δεν άργησαν τα "πάντσερ" να κάνουν το 2:0 με τον Klose στο 68ο λεπτό, ο οποίος μετά από πάσα του Schweinsteiger έσπρωξε τη μπάλα στο κενό τέρμα.

Ο Maradona έκανε αλλαγή και έβαλε στο παιχνίδι τον Pastore, ωστόσο δεν μπόρεσε ν'αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού. Στο 74ο λεπτό μάλιστα, ο Friedrich μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Schweinsteiger (ο κορυφαίος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο) δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3:0. Το κερασάκι της τούρτας ήρθε στο 89ο λεπτό με τον Klose και πάλι, όταν με όμορφο πλασέ σε σέντρα του Ozil έκανε το 4:0 για την Γερμανία.