Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Ουρουγουάη - Γκάνα 4:2 στα πέναλτυ

Γκάνα
Γήπεδο: Johannesburg, Soccer City Stadium
Θεατές: 84.017
Διαιτητής: Olegario Benquerenca (Πορτογαλία)

Η Ουρουγουάη σ'ένα συναρπαστικό αγώνα επικράτησε της Γκάνας με 4:2 στα πέναλτυ και πέρασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2010, όπου θ'αντιμετωπίσει την Ολλανδία. Η Γκάνα προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με σουτ του Muntari και ο Forlan ισοφάρισε με απ'ευθείας εκτέλεση στο 55ο λεπτό. Η Γκάνα θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση αν ο Gyan δεν αστοχούσε σε πέναλτυ που εκτέλεσε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Η Ουρουγουάη από την αρχή της αναμέτρησης είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, όταν στο 26ο λεπτό το σουτ του Suarez απέκρουσε ο Kingson. Μετά το 30ο λεπτό η Γκάνα ισορρόπησε τον αγώνα, βγήκε στην επίθεση και θα μπορούσε να σκοράρει αρχικά με την κεφαλιά του Vorsah στο 30ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα με τον Gyan. Το γκολ ήρθε τελικά για την Γκάνα στο 45ο λεπτό με τη βολίδα του Muntari από τα 35 μέτρα.

Στο 2ο μέρος η Ουρουγουάη κατάφερε να πετύχει νωρίς την ισοφάριση με το μεγάλο αστέρι της Diego Forlan, με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Ουρουγουάη στη συνέχεια ανέβασε στροφές και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες να πετύχει και 2ο γκολ. Αρχικά ο Suarez στο 63ο λεπτό μετά από σέντρα του Forlan δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία, ενώ στο 73ο λεπτό το σουτ του αποκρούει ο Kingson. Στο 81ο λεπτό σε μια αντεπίθεση η Ουρουγουάη χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Pereira να επιχειρεί σουτ και να στέλνει τη μπάλα αουτ.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν σε ημίωρη παράταση, όπου στο τελευταίο λεπτό έγινε η φάση του αγώνα. Ο Suarez έδιωξε πάνω στη γραμμή με τα χέρια την κεφαλιά του Adiyiah και ο διαιτητής Benquerenca τον απέβαλλε και έδωσε το πέναλτυ. Ωστόσο, ο Gyan που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του να πάρει την πρόκριση στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα.