Ολλανδία 2 : 0 (0 : 0) Δανία
Γήπεδο: Johannesburg, Soccer City Stadium
Θεατές: 83.465
Διαιτητής: Stephane Lannoy (Γαλλία)

Η Ολλανδία δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Δανία με 2:0, σ'ένα ακόμη κακό παιχνίδι του Μουντιάλ 2010. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Poulsen και 5 λεπτά πριν το τέλος ο Kuyt σφράγισε τη νική για τους "Οράνιε".

Η Δανία κατέβηκε στον αγώνα με ενισχυμένο κέντρο και συγκεκριμένη τακτική, δυσκολεύοντας αφάνταστα την ανάπτυξη της Ολλανδίας. Μάλιστα στο 34ο και 37ο λεπτό θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά τα σουτ των Rommedahl και Kahlenberg απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ολλανδίας Stekelenburg.

Στο 1ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η Ολλανδία είχε την τύχη με το μέρος της, όταν ο Poulsen προσπθώντας να διώξει τη μπάλα, έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή βρήκε στην πλάτη του Agger και κατέληξε στα δίχτυα του Sοrensen.

Στη συνέχεια η Δανία προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική, μετά τις αλλαγές και του προπονητή της Morten Olsen, αλλά η Ολλανδία έκλεινε σωστά τους διαδρόμους μη αφήνοντας να αναπτυχθεί η Δανία.

Αντίθετα, οι Ολλανδοί ήταν εκείνοι που δημιούργησαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ. Στο 82ο λεπτό ο Sneijder έπιασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι φεύγοντας κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Sneijder έβγαλε κάθετη μπαλιά, που βρήκε τον Elia μόνο απέναντι στον Sοrensen, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και ο Kuyt σε κενό τέρμα έσπρωξε τη μπάλα γράφοντας το 2:0.

Η Ολλανδία θα μπορούσε να πετύχει και 3ο τέρμα, όταν μετά από σέντρα ο Afellay έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση, αλλά ο Poulsen με ανάποδο ψαλίδι πάνω στη γραμμή έσωσε το 3:0.