Ιαπωνία 1 : 0 (1 : 0) Καμερούν
Γήπεδο: Bloemfontein, Free State Stadium
Θεατές: 30.620
Διαιτητής: Olegario Benquerenca (Πορτογαλία)

Με νίκη ξεκίνησε η Ιαπωνία στον 5ο Όμιλο και πέρασε στην κορυφή, την οποία μοιράζεται με την Ολλανδία. Χάρη σε γκολ του Κεϊσούκε Χόντα στο 39ο λεπτό οι Ασιάτες επικράτησαν του Καμερούν με 1:0.

Σ'ένα κακό ποιοτικά (ακόμα ένα) παιχνίδι, δε δημιουργήθηκαν φάσεις στο 1ο ημίχρονο. Τη μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησαν οι Ιάπωνες κατάφεραν να τη μετατρ΄ψουν σε γκολ. Στο 39ο λεπτό, ο Matsui έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και φτάνοντας στο δεύτερο δοκάρι στον Keisuke Honda σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, με το Καμερούν να έχει την υπεροχή, αλλά να δυσκολεύεται να διασπάσει τη συμπαγή άμυνα της Ιαπωνίας.

Το Καμερούν κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 85ο λεπτό όταν το σουτ που έπιχείρησε ο Mbia αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη βρήκε το δοκάρι του Kawashima. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ιαπωνία πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.