Ιταλία 1 : 1 (0 : 1) Παραγουάη
Γήπεδο: Cape Town, Green Park Stadium
Θεατές: 62.869
Διαιτητής: Benito Archundia (Μεξικό)

Ισόπαλη με 1:1 αναδείχτηκε η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία με την Παραγουάη. Τα γκολ της "βροχερής" αναμέτρησης τα σημείωσαν ο Alcaraz στο 39ο λεπτό και ο Daniele De Rossi στο 63ο λεπτό.

Η Ιταλία μπήκε στον αγώνα με διάθεση να παίξει επιθετικά, αλλά η Παραγουάη είχε αμυντικούς προσανατολισμούς μη επιτρέποντας στους Ιταλούς να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σουτ των Ιταλών έγινε στο 20ο λεπτό.

Η Παραγουάη προσπάθησε με αντεπιθέσεις να κάνει ζημιά στην Ιταλία και το πέτυχε στο 39ο λεπτό στη μοναδική ευκαιρία που είχε σε όλο το 1ο ημίχρονο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Torres, ο Alcaraz παρά την πίεση από τους De Rossi και Cannavaro έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Buffon.

Στο 2ο ημίχρονο οι Ιταλοί προσπάθησαν να πιέσουν και πέτυχαν την ισοφάριση στο 63ο λεπτό. Ο Pepe εκτέλεσε κόρνερ και ο De Rossi μέσα από τη μικρή περιοχή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ιταλία θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο 83ο λεπτό αν δεν έδιωχνε ο Villar το επικίνδυνο σουτ του Montolivo.