Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Νιγηρία - Νότια Κορέα 2:2

Νιγηρία 2 : 2 (1 : 1) Νότια Κορέα
Γήπεδο: Durban, Moses Mabhida Stadium
Θεατές: 61.874
Διαιτητής: Olegario Benquerenca (Πορτογαλία)

Η Νότια Κορέα ήρθε ισόπαλη με τη Νιγηρία και προκρίθηκε ως δεύτερη στον Όμιλο της Εθνικής Ελλάδας. Ο αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων ήταν πολύ καλός και χάθηκαν σωρεία ευκαιριών και από τις δυο ομάδες.

Η Νιγηρία κατάφερε στο 12ο λεπτό, στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία ν'ανοίξει το σκορ. Ο Uche ύστερα από σέντρα του Odiah κάνει την προβολή και σημειώνει το 1:0 για τους Αφρικανούς. Στη συνέχεια η Νιγηρία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Uche και πάλι να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν το σουτ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι του Sung-Ryong Jung. Είναι αξιοσημείωτο ότι με νίκη η Νιγηρία προκρινόταν στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αντίθετα, στο 38ο λεπτό Jung-Soo Lee ισοφαρίζει τον αγώνα και οι δυο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Ασιάτες καταφέρνουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Chu-Young Park στο 49ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ και τραγικό λάθος του Enyeama γράφει το 2:1. Στη συνέχεια η Νότια Κορέα έχασε κάποιες ευκαιρίες για να "κλειδώσει" τη νίκη της, ενώ ο Ayegbeni χάνει ίσως την ευκαιρία του Μουντιάλ 2010, όταν από το ύψος της μικρής περιοχής και σε κενό τέρμα στέλνει τη μπάλα άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα η Νιγηρία κερδίζει πέναλτυ ύστερα από τραγικό λάθος του Nam-Il Kim και αυτή τη φορά από τα 11 μέτρα ευστοχεί ο Ayegbeni. Στη συνέχεια η Νιγηρία πίεσε ακόμα περισσότερο με αποκορύφωμα την ευκαιρία του 79ου λεπτού όταν ο Martins έχασε τετ-α-τετ. Στον υπόλοιπο χρόνο δε διαφοροποιήθηκε το σκορ και η Νότια κορέα πανηγυρίζει πλέον την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.