Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Γαλλία - Νότια Αφρική 1:2

1 : 2 (0 : 2) Νότια Αφρική
Γήπεδο: Bloemfontein, Free State Stadium
Θεατές: 39.415
Διαιτητής: Oscar Ruiz (Κολομβία)

Η Νότια Αφρική παρά τη νίκη της με 2:1 επί της Γαλλίας αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο 2010 που φιλοξενεί. Η Γαλλία για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν απογοητευτική και δε σημείωσε ούτε μια νίκη. Οι Khumalo στο 20ο και Mphela στο 37ο λεπτό τα γκολ για τους οικοδεσπότες και ο Malouda στο 70ο λεπτό για τους Γάλλους

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στον αγώνα και θα μπορούσε ν'ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν κεφαλιά του Cisse μπόκαρε ο Josephs. Αντίθετα, βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Khumalo στο 20ο λεπτό έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, ύστερα από κόρνερ του Tshabalala και άστοχη έξοδο του Lloris.

Σαν να μην έφτανε αυτό αποβλήθηκε ο Gourcuff στο 25ο λεπτό, μετά από εναέρια μονομαχία μιας και βρήκε τον αντίπαλό του με τον αγκώνα. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Mphela έκανε το 2:0, αφού η άμυνα της Γαλλίας δε μπόρεσε να διώξει τη μπάλα.

Στην επανάληψη η Νότια Αφρική πίεσε ακόμα περισσότερο, μιας και αυτό το σκορ δεν της έδινε την πρόκριση. Μάλιστα στο 51ο λεπτό είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3:0, αλλά το πλασέ του Mphela, που βγήκε μόνος του απέναντι στον Lloris, βρίσκει το δοκάρι.

Η Γαλλία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Malouda στο 70ο λεπτό, ύστερα από όμορφη ατομική ενέργεια του Ribery.