Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Ελλάδα - Αργεντινή 0:2

Ελλάδα 0 : 2 (0 : 0) Αργεντινή
Γήπεδο: Polokwane, Peter Mokaba Stadium
Θεατές: 38.891
Διαιτητής: Ravshan Irmatov (Ουζμπεκιστάν)

Η Ελλάδα πάλεψε για την πρόκριση, αλλά άντεξε μέχρι το 77ο λεπτό όταν ο Demichelis έκανε το 1:0. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Palermo διπλασίασε τα γκολ για την Αργεντινή. Η Αργεντινή κατέλαβε την 1η θέση στον 2ο Όμιλο και η Ελλάδα αποκλείστηκε από τη φάση των 16 του Μουντιάλ 2010.

Ο Otto Rehhagel παρέταξε την Εθνική με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Αργεντινή είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η άψογη αμυντική λειτουργία και τα μαρκαρίσματα πάνω στα ατού της Αργεντινής (ειδικά του Παπασταθόπουλου πάνω στον Messi) δεν της επέτρεψαν να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Όποια σουτ επιχείρησαν οι Λατινοαμερικάνοι, εξουδετερώθηκαν από τον Τζόρβα.

Στο 2ο μέρος η Εθνική μας με το καλημέρα θα μπορούσε να προηγηθεί με την πολύ καλή ευκαιρία του Σαμαρά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο σουτ που επιχείρησε. Η Ελλάδα άντεξε στην πίεση της Αργεντινής μέχρι το 77ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Messi και ολιγωρία της ελληνικής άμυνας, o Demichelis έκανε το 1:0.

Στο 86ο λεπτό το σουτ του Messi βρήκε το δοκάρι του Τζόρβα, μέχρι που στο 89ο λεπτό ο Palermo, μετά από σουτ του Messi και απόκρουση του Τζόρβα, έκανε το 2:0 και σφράγισε οριστικά τη νίκη για την Αργεντινή.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι όλες οι αλλαγές της Εθνικής Ελλάδας ήταν αναγκαστικές, κάτι που επηρέασε την ομάδα του Otto Rehhagel.