Δανία 1 : 3 (0 : 2) Ιαπωνία
Γήπεδο: Rustenburg, Royal Bafokeng Stadium
Θεατές: 27.967
Διαιτητής: Jerome Damon (Νότια Αφρική)

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση στο Rustenburg η Ιαπωνία επιβλήθηκε της Δανίας με 3:1 και πέρασε στην επόμενη φάση ως δεύτερη του 5ου Ομίλου. Τα 2 πρώτα γκολ για τους Ιάπωνες τα πέτυχαν ο Honda στο 17ο και Endo στο 30ο λεπτό με απ'ευθείας εκτελέσεις φάουλ. Ο Tomasson μείωσε προσωρινά σε 2:1 στο 84ο λεπτό με πέναλτυ και ο Okazaki στο 87ο λεπτό έκανε το τελικό 3:1.

Η Δανία από την αρχή του αγώνα έδειξε τις επιθετικές τις βλεψεις, ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος η Ιαπωνία ισορροπούσε τον αγώνα. Μάλιστα, δεν άργησε να προηγηθεί όταν στο 17ο λεπτό ο Honda με μια εκπληκτική απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1:0. Οι Ιάπωνες ξαναχτύπησαν στο 30ο λεπτό με τον ίδιο τρόπο, μόνο που αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Endo.

Η εξέλιξη αυτή επηρέασε τους Δανούς, που δεν μπορούσαν να περάσουν μπαλιές στους επιθετικούς τους, αφού οι Ιάπωνες έκλειναν πολύ έξυπνα τους χώρους και ήταν άκρως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Στο 2ο μέρος οι Δανοί πίεσαν για να πετύχουν κάποιο γκολ και παραλίγο στο 79ο λεπτό να μειώσουν το σκορ, όταν ο Larsen επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Kawashima. Αυτο που δεν κατάφεραν στο 79ο λεπτό το πέτυχαν στο 84ο λεπτό με τον Tomasson, ο οποίος εκτέλεσε πέναλτυ και στην επαναφορά, μετά την απόκρουση του Kawashima μείωσε σε 2:1. Ενώ οι Δανοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, οι Ιάπωνες στο 87ο λεπτό έβγαλαν μια αντεπίθεση και ο Okazaki, μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Honda, έκανε το τελικό 3:1.