Καμερούν 1 : 2 (0 : 1) Ολλανδία
Γήπεδο: Cape Town, Green Park Stadium
Θεατές: 63.093
Διαιτητής: Pablo Pozo (Χιλή)

Σ'ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα η Ολλανδία επικράτησε με 2:1 του Καμερούν και πέρασε στην επόμενη φάση ως 1η στον 5ο Όμιλο. Αντίθετα, το Καμερούν αποκλείστηκε από τη συνέχεια, αφού δε μπόρεσε να σημειώσει νίκη.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και το Καμερούν είχε την πρώτη ευκαιρία του, όταν στο 11ο λεπτό ο Makoun ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Ολλανδία απάντησε στο 19ο λεπτό με τον van Persie, ο οποίος μόνος του απέναντι Hamidou δε πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Καμερούν. Τελικά το γκολ για την Ολλανδία ήρθε στο 36ο λεπτό με τον van Persie να πλασάρει εύστοχα αυτή τη φορά τον Hamidou.

Στην επανάληψη το Καμερούν μπήκε πιο δυνατά και κέρδισε πέναλτυ στο 62ο λεπτό ύστερα από χέρι του van der Vaart. Ο Eto'o ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ και δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1:1. Όμως στο 83ο λεπτό η Ολλανδία σημείωσε και 2ο γκολ, όταν το σουτ του Robben χτύπησε στο δοκάρι και ο Huntelaar στην επαναφορά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.