Μουντιάλ 2010, Πορτογαλία - Βραζιλία 0:0

Πορτογαλία 0 : 0 (0 : 0) Βραζιλία
Γήπεδο: Durban, Moses Mabhida Stadium
Θεατές: 62.712
Διαιτητής: Benito Archundia (Μεξικό)

Η Βραζιλία και Πορτογαλία ήρθαν ισόπαλες 0:0 και κατέλαβαν τις δυο πρώτες θέσεις του 7ου Ομίλου, με την Βραζιλία να έρχεται πρώτη και την Πορτογαλία δεύτερη.

Χαρακτηριστικό του 1ου μέρους ήταν η ένταση και η δύναμη που έδειξαν οι δυο ομάδες, γεγονός που επιβεβαιώνουν και οι 7 κίτρινες κάρτες που μοίρασε ο Μεξικανός διαιτητής της αναμέτρησης Archundia. Μάλιστα, στο 44ο λεπτό ο Dunga έκανε αλλαγή τον Melo, μιας και ήταν φοβερά εκνευρισμένος και ίσως αντίκριζε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Βραζιλία ήταν αυτή που δημιούργησε τις σπουδαιότερες φάσεις στο 1ο μέρος. Ο Nilmar στο 30ο λεπτό σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Πορτογαλίας αποκρούει το σουτ στο δοκάρι, ενώ η κεφαλιά του Fabiano στο 39ο λεπτό πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, μιας και οι δυο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία. Τη μοναδική ευκαιρία για γκολ την είχαν οι Πορτογάλοι, όταν ο Ronaldo στο 59ο λεπτό σέντραρε και ο Raul Meireles πλάσαρε άουτ.