Σλοβακία 3 : 2 (1 : 0) Ιταλία
Γήπεδο: Johannesburg, Ellis Park Stadium
Θεατές: 53.412
Διαιτητής: Howard Webb (Αγγλία)

Τη μεγαλύτερη έκπληξη έκανε η Σλοβακία νικώντας την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία με 3:2, περνώντας στην επόμενη φάση και αφήνοντας τους Ιταλούς εκτός διοργάνωσης.

Η Ιταλία στο 1ο ημίχρονο ήταν κακή έχοντας όλο και όλο 2 σουτ. Αντίθετα, η Σλοβακία στο 6ο λεπτό θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά ο Hamsik έστειλε τη μπάλα άουτ. Αυτό που έχασε νωρίτερα η Σλοβακία το πέτυχε στο 25ο λεπτό, όταν μετά από ολέθριο λάθος της ιταλικής άμυνας ο Vittek δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Marchetti. Μάλιστα, στο 45ο λεπτό οι Σλοβάκοι θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια με δυο γκολ διαφορά, αλλά το σουτ του Kucka πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Lippi έκανε νωρίς τις αλλαγές που είχε στη διάθεση του, μήπως και αντιστρέψει την εικόνα του αγώνα, επιστρατεύοντας μέχρι και τον ανέτοιμο Pirlo. Στο 56ο λεπτό ο Di Natale χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ στο 67ο λεπτό ο Vittek διώχνει πάνω στη γραμμή σουτ του Quagliarella. Σαν να μην έφταναν αυτά για την Ιταλία στο 74ο λεπτό έρχεται η ψυχρολουσία, όταν ο Vittek με κοντινή προβολή διπλασιάζει τα προσωπικά του γκολ γράφοντας το 2:0 για τη Σλοβακία.

Η Ιταλία συνεχίζει την πίεση και καταφέρνει στο 81ο λεπτό να μειώσει σε 2:1 με τον Di Natale, αλλά ο Kopunek, ο οποίος μόλις είχε μπει στον αγώνα, στο 89ο λεπτό κάνει το 3:1 για τη Σλοβακία. Η Ιταλοί δεν το βάζουν κάτω και στο 92ο λεπτό μ'ένα εκπληκτικό γκολ του Quagliarella μειώνουν, ενώ ο Pepe στο 95ο λεπτό χάνει την ευκαιρία του αγώνα, όταν πλασάρει εξ επαφής άουτ.

Ο αγώνας στο 2ο μέρος ήταν συναρπαστικός και προβλημάτισε το γεγονός, ότι η Ιταλία προσπάθησε όταν ήταν με 2:0 πίσω. Οι εμφανίσεις της ήταν απογοητευτικές και τερμάτισε τελευταία στον 6ο Όμιλο του Μουντιάλ 2010.