Χιλή 1 : 0 (0 : 0) Ελβετία
Γήπεδο: Port Elizabeth, Nelson Mandela Stadium
Θεατές: 34.872
Διαιτητής: Khalil Al-Ghamdi (Σαουδική Αραβία)

Η Χιλή επικράτησε της Ελβετίας με 1:0 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Gonzalez στο 75ο λεπτό, ενώ η Ελβετία ε΄παιζε με δέκα παίκτες από το 31ο λεπτό μετά την αποβολή του Behrami.

Η Χιλή μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο βρήκε απέναντί της ένα πολύ καλό Benaglio. Στο 30ο λεπτό έγινε η φάση που ίσως έκρινε τον αγώνα. Σε διεκδίκηση της μπάλας ο Behrami βρήκε με αγκωνιά τον αντίπαλό του και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Στο 2ο μέρος η Χιλή προσπάθησε να πιέσει περισσότερο κάνοντας δυο αλλαγές, οι οποίες θα έπαιζαν καθοριστικό ρόλο. Στο 75ο λεπτό ο Gonzalez μετά από σέντρα του Paredes (ο οποίος ήταν σε θέση οφσάϊντ) έκανε με κεφαλιά το 1:0 για τη Χιλή. Στη συνέχεια ο Paredes χάνει δυο μοναδικές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα γκολ της Χιλής. Η Ελβετία σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του αγώνα παρολίγο να ισοφαρίσει, αλλά ο Derdiyok δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Bravo και έτσι παρέμεινε το 1:0 για τη Χιλή.