Μουντιάλ 2010, Πορτογαλία - Βόρεια Κορέα 7:0

Πορτογαλία 7 : 0 (1 : 0) Βόρεια Κορέα
Γήπεδο: Cape Town, Green Park Stadium
Θεατές: 63.644
Διαιτητής: Pablo Pozo (Χιλή)

Η Πορτογαλία συνέτριψε με το βαρύ 7:0 τη Βόρεια Κορέα, παίζοντας ειδικά στο 2ο ημίχρονο εκπληκτικό ποδόσφαιρο. Raul Meireles (29'), Simao (53'), Hugo Almeida (56'), Tiago (60', 89'), Liedson (81'), Cristiano Ronaldo (89') τα γκολ για τους Πορτογάλους.

Η Πορτογαλία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και θα μπορούσε ν'ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό, όταν η κεφαλιά που έπιασε ο Carvalho βρήκε το δοκάρι. Η Βόρεια κορέα αντέδρασε και έκανε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Το σουτ του Jong-Hyok Cha στο 11ο λεπτό έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 18ο λεπτό το σουτ του Kwang-Chon Ri απέκρουσε ο Eduardo.

Στο 29ο λεπτό ήρθε τελικά το γκολ για την Πορτογαλία, όταν ο Tiago βρήκε ωραία τον Raul Meireles, ο οποίος πλάσαρε τον Myong-Guk Ri.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Πορτογαλία ήταν καταιγιστική και πέτυχε άλλα 3 γκολ σε διάστημα 7 λεπτών. Ο Ronaldo βρήκε στο 53ο λεπτό με κάθετη πάσα τον Simao κάνοντας το 2:0, ενώ ο Almeida στο 56ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά γράφει το 3:0. Στο 60ο λεπτό ο Tiago με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κάνει το 4:0

Η Πορτογαλία δεν κατέβασε ταχύτητα, αντίθετα πίεσε ακόμα περισσότερο. Αφού ο Ronaldo έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 71ο λεπτό, ήρθε η σειρά του Liedson να χριστεί σκόρερ στο 81ο λεπτό, αφού πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα, κάνοντας το 5:0. Τελικά ο Ronaldo πέτυχε γκολ στο 87ο λεπτό και ο Tiago στο 89o, σφραγίζοντας ουσιαστικά και την πρόκριση στην επόμενη φάση, μιας και Ακτή Ελεφαντοστού δύσκολα θα πετύχει τόσα πολλά γκολ.