Ισπανία 2 : 0 (1 : 0) Ονδούρας
Γήπεδο: Johannesburg, Ellis Park Stadium
Θεατές: 54.386
Διαιτητής: Yuichi Nishimura (Ιαπωνία)

Η Ισπανία έκανε το καθήκον της και επικράτησε εύκολα της Ονδούρας με 2:0. Τα δυο τέρματα τα πέτυχε ο Villa στο 17ο και 51ο λεπτό, ενώ έχασε και πέναλτυ στο 62ο λεπτό.

Η Ισπανία προσπαθώντας να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την ήττα της στον 1ο αγώνα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και είχε σε εκπληκτική μέρα τον David Villa. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Villa μετά από δυαντό του σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Valladares. Αντίθετα, στο 17ο λεπτό μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ.

Στο 2ο ημίχρονο ο Villa ξαναχτύπησε στο 51ο λεπτό μετά από πάσα του άσου της Σεβίλλης Navas. Μάλιστα στο 62ο λεπτό έχασε πέναλτυ που κέρδισε ο Navas από τον Izaguirre. Η Ισπανία συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο η ανετοιμότητα του Torres δεν τις επέτρεψαν να σκοράρουν περισσότερο.