Σλοβακία 0 : 2 (0 : 1) Παραγουάη
Γήπεδο: Bloemfontein, Free State Stadium
Θεατές: 26.643
Διαιτητής: Eddy Maillet (Σεϋχέλλες)

Η Παραγουάη επικράτησε εύκολα της Σλοβακίας με 2:0 και είναι πλέον με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2010. Τα γκολ πέτυχαν ο Vera στο 27ο και Riveros στο 86ο λεπτό.

Η ομάδα του Gerardo Martino μπήκε δυνατά στον αγώνα, είχε την υπεροχή και πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε αρκετές φορές την εστία της Σλοβακίας, κυρίως με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Έτσι, δεν άργησε ν'ανοίξει το σκορ, το οποίο πέτυχε στο 27ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του Vera, ύστερα από πάσα του Barrios. Μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Παραγουάης έχασε ο Santa Cruz στο 39ο λεπτό, όταν βγήκε μόνος του απέναντι στον Mucha, αλλά ο τερματοφύλακας της Σλοβακίας απέκρουσε το πλασέ του.

Στο 2ο μέρος η Παραγουάη παραχώρησε χώρο στους Σλοβάκους, χωρίς όμως να τους επιτρέψει να δημιουργήσουν μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Αντίθετα, η Παραγουάη έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2:0 στο 72ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Vera, ύστερα από σέντρα του Santa Cruz, πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Σλοβακίας.

Το 2ο γκολ για την Παραγουάη ήρθε τελικά στο 86ο λεπτό με δυνατό σουτ του Riveros μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Σλοβακίας.