Καμερούν 1 : 2 (1 : 1) Δανία
Γήπεδο: Pretoria, Loftus Versfeld Stadium
Θεατές: 38.074
Διαιτητής: Jorge Larrionda (Ουρουγουάη)

Η Δανία ύστερα από τη νίκη της με 2:1 επί του Καμερούν μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2010. Αντίθετα, το Καμερούν αποχαιρέτησε τις δικές του ελπίδες μετά τη νέα της ήττα. Οι Bendtner (33') και Rommedahl (61') πέτυχαν τα γκολ για τη Δανία και ο Eto'o (10') είχε ανοίξει το σκόρ για το Καμερούν.

Στην Πρετόρια έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Το Καμερούν προηγήθηκε νωρίς σκορ με τον Eto'o στο 10 λεπτό, ύστερα από τραγικό λάθος του αμυντικού της Δανίας Kjaer. Στη συνέχεια οι Δανοί ισορρόπησαν τον αγώνα και βγήκαν στην επίθεση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Rommedahl. Στο 33ο λεπτό έδωσε πάσα στον Bendtner, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να πετύχει την ισοφάριση. Στο 42ο λεπτό η Δανία έχασε ευκαιρία με τον Tomasson να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη, ενώ το πλασέ του Eto'o δυο λεπτά αργότερα βρήκε το δοκάρι του Hamidou.

Στο 2ο μέρος το Καμερούν έπρεπε να ρισκάρει, μιας και η ισοπαλία δε βοηθούσε τους Αφρικανούς για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όμως ο στο 61ο λεπτό σε μια αντεπίθεση της Δανίας ο Rommedahl αφού πέρασε σαν σταματημένο τον Makoun με όμορφο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2:0. Στα λεπτά που απέμειναν, το Καμερούν πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η άμυνα της Δανίας άντεξε σχετικά εύκολα και κράτησε το νικητήριο γι'αυτήν αποτέλεσμα.