Μουντιάλ 2010, Ιταλία - Νέα Ζηλανδία 1:1

Ιταλία 1 : 1 (1 : 1) Νέα Ζηλανδία
Γήπεδο: Nelspruit, Mbombela Stadium
Θεατές: 38.229
Διαιτητής: Carlos Batres (Γουατεμάλα)

Την έκπληξη έκανε η Νέα Ζηλανδία που σπέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας από την Ιταλία, η οποία κινδυνεύει να μείνει εκτός Μουντιάλ. Τα γκολ σημείωσαν ο Smeltz στο 7ο λεπτό και ο Iaquinta στο 29ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτυ.

Η Νέα Ζηλανδία μπήκε πολύ δυνατα στον αγώνα αφού κατάφερε να προγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Elliott, ο Smeltz εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Cannavaro και έκανε το 1:0 για τη Νέα Ζηλανδία.

Στη συνέχεια η Ιταλία αντέδρασε και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 22ο λεπτό το σουτ του Zambrotta πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 27ο λεπτό ο Montolivo έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Ιταλία καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 29ο λεπτό, ύστερα από κερδισμένο πέναλτυ του De Rossi, με τον Iaquinta να εκτελεί το πέναλτυ και να φέρνει το ματς στα ίσια.

Στο 2ο μέρος η Ιταλία πίεσε, αλλά η Νέα Ζηλανδία προσπάθησε με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά. Μάλιστα στο 63ο λεπτό το σουτ του Vicelich πέρασε λίγο άουτ. Η Ιταλία θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά τα σουτ που επιχείρησε είτε με τον Montolivo, είτε με τον Camoranesi έδιωξε ο πολύ καλός τερματοφύλακας Paston.