Ονδούρας 0 : 1 (0 : 1) Χιλή
Γήπεδο: Nelspruit, Mbombela Stadium
Θεατές: 32.664
Διαιτητής: Eddy Maillet (Σεϋχέλλες)

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η ομάδα της Χιλής στο Μουντιάλ 2010. Επιβλήθηκε της Ονδούρας με γκολ του Beausejour στο 34ο λεπτό.

Η ομάδα του Marcelo Bielsa, το καθαρό φαβορί στα προγνωστικά, μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα και πίεσε την ομάδα της Ονδούρας. Μόλις στο 2ο λεπτό το φάουλ που εκτέλεσε ο Matias Fernandez λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έφυγε άουτ.

Η ομάδα της Χιλής διατήρησε την υπεροχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το 1ο μέρος χωρίς να δημιουγήσει η μεγάλη ευκαιρία. Μέχρι που έφτασε το 34ο λεπτό, όπου ο Beausejour εκμεταλλευόμενος την πάσα του Isla πλασάρει εύστοχα και έγραψε το 1:0.

Στο 2ο μέρος η Χιλή κατέβασε ταχύτητα, αλλά θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν στο 62ο λεπτό ο Sanchez με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Ονδούρας Valladares έδιωξε την τελευταία στιγμή κεφαλιά του Ponce.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι και έτσι κατάφερε η χιλή να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.