Σλοβενία 2 : 2 (0 : 2) ΗΠΑ
Γήπεδο: Johannesburg, Ellis Park Stadium
Θεατές: 45.573
Διαιτητής: Koman Coulibaly (Μαλί)

Το 1ο ημίχρονο ανήκε στη Σλοβενία που κατάφερε να προηγηθεί με 2:0, με τα γκολ του Birsa (13') και Ljubijankic στο (42'). Αντίθετα, στο 2ο μέρος την υπεροχή την είχαν οι ΗΠΑ που στο 82ο λεπτό ισοφάρισαν με γκολ του Bradley, αφού ο Donovan είχε μειώσει στο 48'.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ενα ημίχρονο και τους βαθμούς, όπου η κάθε μια κατάφερε να σκοράρει από δυο γκολ. Το 1ο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους Σλοβένους και άνοιξαν νωρίς το σκορ, όταν ο Birsa στο 13ο λεπτό έπιασε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Howard.

Οι ΗΠΑ προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η Σλοβενία ξαναχτύπησε στην αντεπίθεση με όμορφο γκολ του Ljubijankic στο 42ο λεπτό.

Στο 2ο μέρος οι ΗΠΑ μπήκαν νωρίς στη διεκδίκηση του αγώνα, αφού μπόρεσαν να μειώσουν στο 48ο λεπτό με τον Donovan. Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 82ο λεπτό με τον Bradley, ύστερα από δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Αξιοσημείωτο είναι επίσης ένα γκολ του Altidore που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, ωστόσο τα ριπλέι της φάσης δεν έδειξαν κάτι τέτοιο.