Σλοβενία 0 : 1 (0 : 1) Αγγλία
Γήπεδο: Port Elizabeth, Nelson Mandela Stadium
Θεατές: 36.893
Διαιτητής: Wolfgang Stark (Γερμανία)

Η Αγγλία πέτυχε την πρώτη της νίκη με 1:0 επί της Σλοβενίας που της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου αντιμετωπίζει τη Γερμανία. Η Σλοβενία κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, αλλά το γκολ στις καθυστερήσεις και η νίκη των ΗΠΑ την άφησαν εκτός Μουντιάλ.

Η Αγγλία χρειαζόταν επειγόντως τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση και προσπάθησε να πιέσει τους Σλοβένους, που είχαν καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς, μιας και με ισοπαλία περνούσαν αυτοί. Ήταν εμφανή η δυσκολία της Αγγλίας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Έπρεπε να φτάσουμε στο 22ο λεπτό όταν με προβολή ο Defoe, ύστερα από σέντρα του Milner έκανε το 1:0. Στο 27ο λεπτό ο Handanovic απέκρουσε σουτ του Lampard, ενώ 3 λεπτά απέκρουσε αυτή τη φορά το σουτ του Gerrard.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Defoe έχασε σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του και η Αγγλία συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να σημειώσει και 2ο γκολ. Μάλιστα, στο 58ο λεπτό στάθηκε άτυχη, όταν ο Rooney μόνος του απέναντι στον Handanovic έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Προς το τέλος του αγώνα η Σλοβενία προσπάθησε να βγει στην επίθεση, αλλά τα σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησαν τον James.