Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Αλγερία - Σλοβενία 0:1

Αλγερία 0 : 1 (0 : 0) Σλοβενία
Γήπεδο: Polokwane, Peter Mokaba Stadium
Θεατές: 30.325
Διαιτητής: Carlos Batres (Γουατεμάλα)

Μόνη στην κορυφή πέρασε η Σλοβενία μετά τη νίκη της με 1:0 επί της Αλγερίας με γκολ του Robert Koren στο 79ο λεπτό. Η αφρικανική χώρα αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 73ο λεπτό μετά από αποβολή του Abdel Kader Ghezzal.

Μέτριο το θέαμα του παιχνιδιού, που δεν κερδίζει δάφνες ποιότητας, μιας και οι δυο ομάδες είχαν κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς και δημιούργησαν λιγοστές ευκαιρίες για γκολ.

Πρώτη η Αλγερία δημιούργησε μια ευκαιρία στο 36', όπου ύστερα από στημένη φάση έπιασε την κεφαλιά ο Halliche αλλά την έστειλε λίγο άουτ. Η Σλοβενία απάντησε και λίγο αργότερα στο 42ο λεπτό το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Birsa, απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Chaouchi.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 73ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο Abdel Kader Ghezzal μετά από 14 λεπτά συμμετοχής αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Το αριθμητικό πλεονέκτημα το εκμεταλλεύτηκε η Σλοβενία και πέτυχε γκολ με τον Robert Koren στο 79 λεπτό, ύστερα από σουτ του τελευταίου και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα της Αλγερίας

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Σλοβενία πέασε στην κορυφή του 3ου Ομίλου.