Μουντιάλ 2010, Ακτή Ελεφαντοστού - Πορτογαλία 0:0

Ακτή Ελεφαντοστού 0 : 0 (0 : 0) Πορτογαλία
Γήπεδο: Port Elizabeth, Nelson Mandela Stadium
Θεατές: 37.034
Διαιτητής: Jorge Larrionda (Ουρουγουάη)

Στο 0:0 έμειναν η Ακτή Ελεφαντοστού με την Πορτογαλία. Παρά τις προσδοκίες για θέαμα οι δυο ομάδες φοβήθηκαν να χτυπήσουν τον αγώνα και αναπόφευκτα έμειναν στη λευκή ισοπαλία.

Όλο το 1ο ημίχρονο επικενρώνεται στη φάση του 10ου λεπτού, όταν ο Cristiano Ronaldo έπιασε σουτ έξω απο την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Copa. Παρά την προσοχή που δόθηκε στο συγκεκριμένο αγώνα, μιας και οι δυο ομάδες είχαν στις τάξεις τους μεγάλα ονόματα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, απογοήτευσαν ολοκληρωτικά.

Στο 2ο ημίχρονο και παράτις αλλαγές των δυο προπονητών, δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Ο μόνος που προσπάθησε από την ομάδα της Ακτής Ελεφαντοστού ήταν ο Gervinho, που με μια κεφαλιά θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ούτε η είσοδος του μεγάλου άσου της Τσέλσι Drogba, επηρέασε θετικά την αναμέτρηση. Οι Πορτογάλοι συνέχισαν και στο 2ο μέρος να είναι απογοητευτικοί και έτσι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Μουντιάλ με ένα βαθμό.