Μουντιάλ 2010, Αργεντινή - Νότια Κορέα 4:1

Αργεντινή 4 : 1 (2 : 1) Νότια Κορέα
Γήπεδο: Johannesburg, Soccer City Stadium
Θεατές: 82.174
Διαιτητής: Frank De Bleeckere (Βέλγιο)

Η Αργεντινή του Diego Maradona με εξαιρετική εμφάνιση συνέτριψε με 4:1 τη Νότια Κορέα και απολαμβάνει την πρώτη θέση του 2ου ομίλου. Τρία γκολ ο Higuain (33', 76',80'), ενώ σημείωσε αυτογκόλ για τους Ασιάτες ο Park. Ο Chung-Yong Lee είχε μειώσει στο 2:1 στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Η Αργεντινή στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημίχρονου ήταν οδοστρωτήρας και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πίεση ψηλά κατάφερε να κερδίσει την υπεροχή. Η Αργεντινή προηγήθηκε νωρίς, με αυτογκόλ του Chu-Young Park στο 16ο λεπτό. Ο Higuain στο 33ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Αργεντινής. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Αργεντινή θα κλείσει το 1ο μέρος προηγούμενη με δυο γκολ, ένα ολέθριο λάθος του Demichelis έδωσε την ευκαιρία στον Chung-Yong Lee να μειώσει σε 2:1.

Στο 2ο μέρος η Νότια Κορέα επιτέθηκε και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 58ο λεπτό, όταν ο Chu-Young Park βγήκε μόνος του απέναντι στον Romero, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στη συνέχεια η είσοδος του Aguero έδωσε πνοή στην επίθεση της Αργεντινής, με αποτέλεσμα ο Higuain να πετύχει δυο ακόμη γκολ στο (76' και 80') και να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη και πρόκριση για την Αργεντινή.