Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Νότια Αφρική - Μεξικό 1:1

Νότια Αφρική 1 : 1 (0 : 0) Μεξικό
Γήπεδο: Johannesburg, Soccer City Stadium
Θεατές: 84.490
Διαιτητής: Ravshan Irmatov (Ουζμπεκιστάν)

Ισόπαλες αναδείχθηκαν η Νότια Αφρική και το Μεξικό (1:1) στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010. Παρά την κατοχή και πίεση που άσκησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το Μεξικό, η οικοδέσποινα Νότια Αφρική κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 55ο λεπτό με γκολ του Tshabalala. Το μόνο που κατάφερε το Μεξικό ήταν να ισοφαρίσει με τον αμυντικό της Μπαρτσελόνα Rafael Márquez στο 79'.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στο Μεξικό. Κατάφερε να πιέσει σε αυτό το διάστημα και να κρατάει τη μπάλα στην κατοχή της, δημιουργώντας ευκαιρίες για να σκοράρει. Όμως η αστοχία των επιθετικών του Μεξικού και ο τερματοφύλακας της Νότιας Αφρικής Khune δεν το επέτρεψαν να συμβεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Masilela ισσορόπησε την αμυντική λειτουργία της Νότιας Αφρικής, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με ένα εκπληκτικό σουτ του Tshabalala στο 55'. Στη συνέχεια το Μεξικό προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικό, ωστόσο η άμυνα της Νότιας Αφρικής δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ο αγώνας έγερνε προς το μέρος της οικοδέσποινας, ωστόσο στο 79' ένα ολέθριο λάθος του αμυντικού Mokoena επέτρεψε στον Rafael Márquez με κοντινό σουτ να ισοφαρίσει.