Γκάνα 0 : 1 (0 : 0) Γερμανία
Γήπεδο: Johannesburg, Soccer City Stadium
Θεατές: 83.391
Διαιτητής: Carlos Simon (Βραζιλία)

Η Γερμανία νίκησε με 1:0 τη Γκάνα και πέρασε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 ως πρώτη στον 4ο όμιλο. Παρά την ήττα της η Γκάνα στάθηκε διπλά τυχερή, αφού πέρασε στους 16 και θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ, σε αντίθεση με τη Γερμανία που θα βρει μπροστά της την Αγγλία.

Η Γερμανία, σ'ένα μέτριο 1ο μέρος, χρειαζόταν οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς της νίκης και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Αφρικανούς. Στο 25ο λεπτό ο Ozil βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Kingson, όμως δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Η Γκάνα αντέδρασε και στο επόμενο λεπτό την κεφαλιά του Gyan έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Lahm.

Στην επανάληψη η Γερμανία πέτυχε το γκολ στο 60ο λεπτό με το σουτ του Ozil έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η Γκάνα προσπάθησε ν'αντιδράσει μιας και μέχρι εκείνο το σημείο αποκλειόταν, αφού ο άλλος αγώνας του ομίλου ήταν στο 0:0. Δημιούργησε καλές ευκαιρίες να πετύχει την ισοφάριση, αλλά οι αμυντικοί της Γερμανίας ήταν σε ετοιμότητα. Τελικά τα δυο γκολ που πέτυχε η Αυστραλία σε διάστημ λίγων λεπτών, έδωσαν την πρόκριση στη Γκάνα η οποία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στην φάση των 16.